מנטור עסקי

יזמים מפורסמים המשפיעים כיום על הכלכלה העולמית עבדו עם מנטורים עסקים שסייעו להם להגיע להיכן שהם כיום.
מארק צוקרברג מנכ"ל ומייסד פייסבוק זכה לעבוד עם מנטור עסקי מפורסם, סטיב ג'ובס.
וורן באפט עבד עם בנג'מין גראהם, פרופ' באוניברסיטת קולומביה וביל גייטס מייסד מיקרוסופט עבדו עם וורן באפט כמנטור.
עבור יזמים רבים, מנטורים חיוניים להצלחת העסקים שלהם. היזמים מתמודדים עם מספר אתגרים על בסיס יומי ולפעמים מדי שעה שהרי כל יום בחייו של יזם מציג מערך הזדמנויות ואיומים שונים בתכלית להצלחת הארגונים שלהם.
לכן פיתוח מערכות יחסים עם מנטורים בעלי הניסיון ותכונות האופי הנדרשות למימוש הפוטנציאל של כל סיטואציה הוא קריטי לניווט בשלבים הראשונים והקשים בקריירה יזמית. למנטורים ישנם קשרים ומקורבים בתעשיות בהן הם משרתים ובכך הם גם מספקים הזדמנויות חיוניות לנטוורקינג עבור הלקוחות שלהם.
ליווי של עסק ע"י מנטור משפר את סיכויי ההצלחה של היזם ואו בעל העסק לקדם את הפעילות העסקית, לפתח נטוורקינג עם דמויות מפתח ולקצר עקומת למידה לבניית פעילות עסקית משמעותית.

איך בוחרים מנטור עסקי?

כדי לבדוק האם המנטור מתאים לכם חשוב לבדוק מספר דברים:

  • מומחיות המנטור קשורה לצרכי החברה והוא מכיר את השוק, טכנולוגיות רלוונטיות, אנשי מפתח, לקוחות אסטרטגיים ועוד.
  • כימיה בין אישית טובה – קיימת חשיבות גבוהה לאנרגיות חיוביות במפגשים ובתהליך, לא להיבהל אם בפגישה הראשונה אתם בסימן שאלה לגבי הכימיה ביניכם. ישנן מערכות יחסים מאוד אפקטיביות שנדרשו 2-3 פגישות כדי לבסס את הכימיה בין הצדדים.

בתהליך החיפוש חשוב לפגוש מספר מנטורים ולבחון האם כל הפרמטרים אכן חיוביים.
חשוב להבין, פעילות עם מנטור היא זמנית ומתאימה לנקודה מסוימת בתהליך בו אתם נמצאים, לכן צריך לקחת בחשבון שתסתייעו במנטורים שונים במהלך הקריירה שלכם.

אילו תכונות חשוב שיהיו למנטור העסקי שלכם?

  • יכולת הקשבה – מזהים מהר מאוד מנטור דעתן שכופה דרך חשיבה ופעולה ללא הקשבה מעמיקה.
  • תשוקה – מנטור שחי ונושם את התחומים בו הוא פועל קשה לפספס..זה לא סיפורים שרואים עיניים נוצצות תוך כדי שיחה. התשוקה מביאה למידע רב בתחום להתמגנט למנטור. כולם מכירים את "השריטה" שלו לתחום והוא מהווה אוטוריטה בתחומו.
  • כנות ומסירות בעבודה
  • הפריה הדדית – כדי שהליווי יהיה אפקטיבי גם המנטור לומד, מכאן שההפרייה ההדדית חשובה.
  • למידה – תהליך למידה אפקטיבי נותן כלים וידע כדי לדעת לתכנן, ליישם ולהתגבר על מכשולים בדרך. מכאן שמנטור טוב עבורכם מייצר תהליך למידה, תהליך בו בחלק מהמקרים תזרקו למים עמוקים ותוך כדי תקבלו כלים ותובנות לצלוח בצורה טובה את הדרך.

 

חשוב להבין, בחירת מנטור בעל סגנון עבודה דומה לשלכם היא לרוב יעילה לשני הצדדים, אולם הבדלי גישות ושיטות מעודדים גם ליצירת ויכוחים בריאים והזדמנויות צמיחה.

איך מוצאים מנטורים עסקיים?

אחת הדרכים הטובות ביותר למציאת מנטור היא לשאול את עצמכם מה הן המטרות המיידיות וארוכות הטווח שלכם ולייצר נוכחות באותם מקומות בהם פעילים אנשים שעשו זאת כמו תערוכות, ועידות בתעשייה, וובינרים, מאמרים שהם כתבו וניתן ליצור עימם שיח ועוד. ישנם גם שירותי התאמת מנטורים מקוונים ומקצועיים שיכולים להציע לכם אופציות רלוונטיות נוספות כמו: בניית אסטרטגייה שיווקית, בניית אסטרטגיית שיווק באינטרנט, ייעוץ אסטרטגי לעסקים ואפילו אימון אישי למנהלים ואימון עסקי למנהלים.
בין אם תבחרו להשתמש בשירות ובין אם לאו, האינטרנט הוא הערוץ החשוב להתחיל בו כשאתם מחפשים מידע על מנטורים פוטנציאליים.
לאנשי מקצוע רבים יש לינקדאין או פרופילים מקצועיים באתרי התעשייה, עם קצת מחקר והסתייעות בפורמים מקצועיים תוכלו לאתר מהר את אלו שתרצו להגיע אליהם ולבדוק את האפשרות להסתייע בשירותם.

בני פלומן - מנטור עסקי

חשוב לזכור שמנטורים אוכלים, שותים, מתאמנים, עושים קניות ומשתתפים בפעילויות בדיוק כמו כולם. האמא של אחד הילדים בגן אליו אתם מביאים בבוקר את הילדים שלכם עשויה להיות המנטורית שחיפשתם. שמירה על ראש פתוח ועיניים פקוחות בעת ביצוע השגרה היומית שלכם תעזור לך לזהות מנטורים פוטנציאליים.
דברו עם אנשים, התחברו לקבוצות נטוורקינג והרחיבו את המעגל החברתי שלכם.
עובדה היא שמנטורים רבים מנהלים חיים פעילים בחיי הקהילה, מתוך כך נוצרות לא מעט הזדמנויות במפגשים ופעילות בעמותות חברתיות, בסיוע למשטרה ועוד.
מערכות יחסים עם מנטורים חשובות ומועילות ליזם שאפתן בחיי הקריירה שלו.
שמי בני פלומן, ואני עוסק בתחום הייעוץ העסקי כבר עשרות שנים. במהלך עבודתי הצלחתי ליצור קשרים מקצועיים רבים, ממקורות שונים ולסייע למגוון עסקים לבנות פעילות שיווקית מוצלחת. נשמח לסייע לכם במציאת המנטור העסקי המתאים לעסק שלכם כמו כפפה ליד ויזניק את העסק שלכם קדימה להצלחה.
כחלק משירותי אני מספק שיחת ייעוץ ראשונית חינם ללא עלות, בה אוכל לאבחן את הצרכים המיידיים וההכרחיים של העסק ולכוון אתכם ישירות ליעד – עד להצלחה!

יועץ עסקי מומלץ, בני פלומן

אתם מוזמנים ליצור קשר עם בני פלומן יועץ עסקי לחברות, ארגונים ובתי עסק
בטלפון מספר: 052-420-3043, ניתן להשאיר פרטים בטופס מטה,
ונציג מטעמנו יצור עמכם קשר בהקדם.